![Flere Lean sertifiserte på Agder i mars](/wp-content/themes/yootheme/cache/53/2017-03-10-17.40.55-5381abcc.jpeg)
Flere Lean sertifiserte på Agder i mars
9-12. mars 2017 arrangerte Egde kurs i Lean og kontinuerlig forbedring hvor 11 personer ble sertifisert til Lean Yellow Belt og Lean Green Belt.
I løpet av 4 dager, gjennom forelesning, erfaringsutveksling, diskusjoner, spill og gruppeoppgaver, sugde deltagerne til seg kunnskap fra kursholderne Arild Førsund, Brian Maxwell Lund og John-Are Tharaldsen fra Lean Akademiet.
De to første dagene av kurset gikk med til å gi deltakerne en grunnleggende innføring i teori, filosofi, metodikk, verktøy og hva som kjennetegner en virksomhet. Kunnskapen de hadde lært ble deretter testet ut og tatt i bruk under praktiske øvelser. Deltakerne fikk med dette se hvilken effekt prinsippene og metodene for å fjerne sløsing og forbedre arbeidsprosesser faktisk hadde i praksis, og fikk verdifull erfaring med bruk av forskjellige verktøy.
I de påfølgende dagene ble fokus rettet mot ledelse og endringsledelse, virksomhetsstyring (Hoshin Kanri), suksesskriterier for innføring av Lean metodikk og kultur i egen organisasjon, gruppeoppgaver med fokus på å gi erfaring i å fasilitere tavlemøter, bruke A3 problemløsning, 5S og verdistrømsanalyse.
Finn ut av hvordan du kan få til kontinuerlig forbedringsarbeid ved bruk av Lean i din virksomhet.